50هکتار از مناطق حفاظت شده دیزمار خداآفرین دچار آتش سوزی شد

نوشته شده توسط اميد محمدي. Posted in اخبار تیر ماه 95 ارسباران

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

امین امینیان روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا ,محل شروع این آتش سوزی را بالا دست پاسگاه 'شام کوانق' دیزمار اعلام کرد و گفت:عامل انسانی سبب این آتش سوزی شده است.
وی افزود : این آتش که 12ساعت طول کشید توسط اهالی محل ومردم روستاهای منطقه ، نیروهای امدادی دستگاه های دولتی ، دهیاران و شوراها مهار شد .
فرماندار خداآفرین با اشاره به اینکه در این آتش سوزی حیوانات منطقه حفاظت شده آسیب ندیده اند ، گفت : در این آتش سوزی به مراتع ؛ پوشش گیاهی و گونه های خاردار جنگلی خسارت وارد شد .
وی شدت و وسعت این آتش سوزی را در وضعیت نیاز به امداد هوایی عنوان کرد وافزود : در مقابله با چنین بحران هایی سرعت وامداد نیروهای مردمی و بومی نقش موثری دارد و از این رو آموزش مردم بومی در مواجهه با چنین بحران هایی ضروری است.
امینیان با بیان اینکه مشابه چنین آتش سوزی در سال های گذشته نیز در این مناطق اتفاق افتاده است از مردم خواست جهت پیشگیری از وقوع چنین آتش سوزی با توجه به فصل گرما از روشن کردن آتش در مراتع و مناطق حفاظت شده خوداری کنند.
شهرستان خداآفرین 130هزار هکتار جنگل ومرتع دارد و بیشتر پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده دیزمار با حدود 20هزارهکتار درخت بلوط وممرز است .