پیش بینی تولید 825 هزار تن گندم در آذربایجان شرقی

نوشته شده توسط اميد محمدي. Posted in اخبار تیر ماه 95 ارسباران

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش ایرنا، اسفندیار ابولحسن زاده روز یکشنبه در کارگروه خرید تضمینی گندم استان با اشاره به اینکه خرید تضمینی گندم از ابتدای ماه جاری در شهرستان های کلیبر ، خداآفرین ، میانه ، مرند و جلفا شروع شده است ، گفت: ظرفیت ذخیره گندم سیلوها و تعاونی های روستایی در استان آذربایجان شرقی 660 هزار تن است که در زمان حاضر 250 هزار تن گندم در این مراکز نگهداری می شود .
وی با اشاره به اینکه در آذربایجان غربی هم که مسئولیت مدیریت غله آن با منطقه هشت است 150 هزار تن کسری ظرفیت ذخیره سازی وجود دارد ، گفت: وضعیت سایر استان ها هم به همین شکل است و امکان حمل گندم تولیدی استان آذربایجان شرقی به خارج از استان وجود ندارد .
ابوالحسن زاده با اشاره به از رده خارج شدن تعدادی از سیلوهای استان و تعطیل شدن چند سیلو به خاطر مشکلات حقوقی ، بر ضرورت استفاده از این ظرفیت های راکد تاکید کرد .
وی با اعلام اینکه 45 مرکز خرید گندم در قالب سیلوهای دولتی و خصوصی ، واحدهای آرد سازی و اتحادیه های تعاونی روستایی برای خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان استان در سال جاری در نظر گرفته شده است ، خاطرنشان کرد: سقف خرید تعاونی های روستایی پنج تن است و بیش از این میزان به سیلوها انتقال داده می شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی هم با پیش بینی تولید 825 هزار تن گندم از 355 هزار تن اراضی دیم و 85 هزار تن اراضی آبی کشاورزی استان ، گفت: تنها تولید گندم سالجاری و در صورت قرار گرفتن در چارچوب استاندارد اعلام شده خرید تضمینی می شود .
ایوب ایرانی فام با بیان اینکه سلف خران به عنوان نماینده بهره برداران کوچک مشخص هستند و نمی توانند تخلف کنند ، اظهارکرد: محصول گندم استان در سال جاری در شرایط مطلوبی است و گزارشی از سن زدگی نداریم .
وی از خرید تضمینی 17 هزار و 500 تن گندم استان تا زمان حاضر خبرداد و گفت: نسبت به مدت مشابه سال گذشته 18 درصد افزایش نشان می دهد .
ایرانی فام بر پرداخت به موقع مبلغ خرید تضمینی گندم کشاورزان به منظور امکان تداوم تولید تاکید کرد .
علی نواداد معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان شرقی هم در این نشست بر ذخیره سازی مناسب و استفاده بهینه از تولیدات کشاورزی به ویژه محصولات راهبردی تاکید کرد و گفت: امکان استفاده از مراکز نگهداری گندم که به دلیل تخلف و یا دلایل دیگر تعطیل شده اند ، پیگیری می شود.
طبق مصوبه دولت، امسال هر کیلوگرم گندم معمولی(نان) 12 هزار و 705 ریال و گندم دوروم 13 هزار و 68 ریال با چهار درصد افت مفید و 2 درصد افت غیرمفید از گندمکاران خریداری می شود.