کلیبر 50 هزار نفری میزبان 80 هزار گردشگر در عید فطر

نوشته شده توسط اميد محمدي. Posted in اخبار تیر ماه 95 ارسباران

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

فرماندار کلیبر با اشاره به افزایش مدت ماندگاری گردشگران این شهرستان در مقایسه با سال های قبل گفت: این شهرستان با وجود جاذبه های کم نظیر طبیعی و تاریخی حدود 80 هزار نفر از گردشگران داخلی را در تعطیلات عید فطر میزبانی کرد.

فریدون بابایی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با تلاش ستاد تسهیلات سفر کلیبر بخشی از این گردشگران در هتل ها، مهمانسراها، مدارس، سالن های هفت گانه ورزشی و سالن بحران اسکان یافتند اما بخش دیگری از گردشگران نیز مجبور به سکونت در چادرهای موقت شدند.
وی به تامین نان و برخی اقلام ضروری مسافران اشاره کرد و گفت: با وجود استقبال بی نظیر گردشگران از جاذبه های طبیعی و تاریخی کلیبر داد و ستد اصناف این شهرستان در روزهای اخیر رونق چشم گیری داشت.
وی افزود: این گردشگران با حضور در محور گردشگری شمال آذربایجان شرقی از کمپ ' قلعه درسی ' کلیبر تا جنگل های آینالو، دریاچه مخزن سد خداآفرین و سواحل رود ارس تا جلفا، خیر و برکت را برای اهالی شهرستان های کلیبر و خداآفرین به ارمغان آوردند.
وی گفت: امکانات زیربنایی بخش گردشگری در کلیبر در حال توسعه روزافزون بوده و از طرف دیگر نیز استقبال گردشگران از این منطقه رو به افزایش است.
نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند نیز طی هفته اخیر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا توسعه بخش گردشگری را تنها راهکار پیشرفت این منطقه عنوان کرد و گفت: زیرساخت های لازم برای توسعه این بخش و حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی به اندازه کافی آماده نیست.
قلی اله قلی زاده افزود: در صورت تامین زیرساخت های لازم می توان آینده روشنی را برای این شهرستان ها متصور شد و رفع معضل بیکاری و تغییر در وضع معیشت مردم را شاهد بود.
فرصت تعطیلات عید فطر همراه با جاذبه های بکر طبیعی که با آب و هوای دلپذیر 25درجه سانتی گراد بالای صفر همراه بود باعث هجوم انبوه گردشگران به این مناطق شده بود که آنان را بیش از پیش برای ماندن در این مکان ها تشویق می کرد.
انبوه مسافران که نتوانسته بودند در مراکز اقامتی ساکن شوند در مناطق مختلف شهرستان های کلیبر اقدام به برپایی چادرهای رنگارنگ کرده بودند که خود منظره جالبی به طبیعت بخشیده بود.
در این میان کمبود امکانات ساختاری، عرض کم جاده و نداشتن مانع برای جلوگیری از پرت شدن به دره، سربالایی های شدید ناشی از عدم توجه فنی به راهها و نبود پارکینگ برای توقف به منظور رفع خستگی از جمله مواردی بود که از زبان گردشگران شنیده می شد.
شهرستان کلیبر با 50 هزار نفر جمعیت در 160 کیلومتری شهر تبریز قرار دارد و از اصلی ترین مراکز گردشگری آذربایجان شرقی است.
وجود جنگل های ارسباران، قلعه بابک، آبگرم متعلق، حیات وحش کم نظیر و چشمه های گوارا شهرستان کلیبر را به بهشت گردشگران در شمال آذربایجان شرقی تبدیل کرده است.
شهرستان کلیبر با ۳٫۷۰۲ کیلومتر مربع مساحت در ناحیه شمال شرقی استان آذربایجان شرقی با آب و هوای معتدل کوهستانی است و سراسر منطقه را جنگل های تنک و مراتع سرسبز پوشانیده و محل ییلاق عشایر دشت مغان و ارسباران (قره داغ) می باشد. رود ارس از شمال آن می گذرد.
یک گردشگر کانادایی کلیبر را این گونه توصیف می کند، 'شهری دورافتاده و خواب آلود در میا ن کوه های آذربایجان... مکانی است عالی ؛ به طراوت و سر سبزی انگلیس و ورای ذهنیت ما از طبیعت کویری و خشک ایران. در مسیر جاده کلیبر به عاشقلو، ییلاق هایی همانند چپرلی و آغداش قرار دارند که می توانند در صورت ترویج مناسب شهرستان را در موقعیتی منحصر به فرد قرار دهند. استراحتگاه های ساخته شده در دره مکیدی و آینالو به مکان های جا افتاده گردشگری تبدیل شده اند، با این حال قلعه دره سی در ۳ کیلومتری جنوب غرب کلیبر به علت نزدیکی به شهر موقعیت بهتری دارد.
تاسیسات آب درمانی متعلق که در تیر ماه ۱۳۹۲ راه اندازی شد، بزرگ ترین مجتمع آب درمانی کشور است که در زمینی به وسعت 12870 متر مربع در فاز اول احداث شده که شامل استخرهای سرپوشیده با سقف متحرک زنانه، مردانه، سونا و جکوزی، مجموعه رستوران، بوفه، کافی شاپ، سالن های ورزشی، بدنسازی، فضای بازی کودکان، رختکن های مجهز، پارکینگ و نمازخانه به علاوه واحدهای تجاری می باشد.
قلعه بابک که به نام های «دژ بابک»، «بذ و قلعه جمهور» هم معروف است در این منطقه قرار دارد و مقر سردار تاریخی ایران، بابک خرم دین بوده است. این قلعه در نزدیکی شهر کلیبر در شمال شرق استان آذربایجان شرقی واقع است.
قلعه پشتو یکی از آثار تاریخی بخش هوراند از شهرستان کلیبر، قلعه پشتو یا پشتاب است که بر بلندترین کوه بین روستاهای پشتاب و کوجان قرار گرفته است. قلعه در کوهستانی به ارتفاع بیش از 3000 متر بنا شده است. از این قلعه که شبیه قلعه بابک و شاید همزمان با آن بوده به هنگام نبرد با اعراب حاکم بر منطقه استفادهٔ نظامی می شده است.
قلعه پیغام: این قلعه در ۱۰ کیلومتری جنوب کلیبر در نزدیکی روستای پیغام بر بالای کوهی که از سه طرف پرتگاه بوده و رود کلیبر از پای این کوه می گذرد قرار گرفته است. باستان شناسان تاریخ این قلعه را به دوران قبل از اسلام و اشکانیان نسبت داده اند. این قلعه بر تمامی راههای ورودی و خروجی شهر تسلط داشته و تنها راه قدیم و جدید از کنار آن می گذرد. همان طور که از اسم این قلعه بر می آید وظیفه آن نگهبانی در درب ورودی شهر باستانی بَر یا کلیبر کنونی بوده است.
مسجد جامع کلیبر: این مسجد در مرکز شهر قرار دارد ، طول بنا ۵۰ متر و عرض آن ۳۰ متر و دارای گنبدی بزرگ است که در گذشته مناره ای به ارتفاع ۴۵ متر و قطر ۱۷ متر داشته که تا سال ۱۳۳۰ شمسی پابرجا بوده است. این مناره به علت بمباران روس ها در شهریور ۱۳۲۰ آسیب دید و در سال ۱۳۳۰ فرو ریخته است.
مقبره شاه قاسم برادر امام هشتم، امام رضا (ع): در 10 کیلومتری آبش احمد و در 100 کیلومتری تپه معروف نادری و در 50 کیلومتری شهرستان کلیبر و نزدیک روستای خالان و پیره لر واقع است.