نماینده ورزقان و خاروانا در مجلس:باید از تولید مس، منابع حمایتی نصیب ورزقان شود

نوشته شده توسط Ghazal. Posted in اخبار بهمن ماه 95 ارسباران

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نماینده ورزقان و خاروانا در مجلس گفت: شرکت ملی مس ایران چند مجتمع دارد که ورزقان هم یکی از آنها است و باید نسبت به سهم مس از تولید، منابع حمایتی هم نصیب شهرستان شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرازبار  و به نقل از خبرگزاری فارس از تبریز، رضا علیزاده ظهر امروز در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی شهرستان  ورزقان که با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه استان تشکیل یافت با اشاره به نامگذاری سال به «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» اظهار کرد: چندین سال است مقام معظم رهبری به مباحث اقتصادی توجه ویژه‌ای صورت می‌دهند که نشان می‌‌دهند در این عرصه دچار اشکالاتی هستیم.

وی افزود: باید تلاش کنیم جلسات، سمینارها و همایش‌های ما در عمل تداعی یابد و راه علاجی جز اینکه پایه‌های اقتصادی کشور را مستحکم‌تر کنیم نداریم.

علیزاده با بیان اینکه استان ما قطب صنعتی کشور است و زیرساخت‌های مطلوبی دارد، ادامه داد: در کل کشور واحدهای صنعتی و تولیدی با مشکلاتی مواجه هستند اما استان ما همواره سرآمد عرصه‌های صنعت و تولید بوده و باید تلاش کنیم صنایع استان ما زودتر از سایر استان‌ها از بحران موجود عبور کند.

نماینده ورزقان و خاروانا در مجلس در ادامه صحبت‌های خود گفت: با شرکت مس در ارتباط با طرح‌های توسعه به توافق کلی رسیده‌ایم که این توافق به شرکت ملی مس ایران ابلاغ شده و مقرر شده از 10 شرکت خارجی صاحب تکنولوژی فرآوری مس برای تولید 100 هزار تن مس کاتدی در مس سونگون شرایط و قیمت پیشنهادی خود را ارائه دهند تا در نهایت با شرکتی که بهترین شرایط را برای ما برقرار می کند وارد قرارداد شویم.

وی با بیان اینکه فاینانسر و سرمایه گذار اصلی خود شرکت مس و قرارداد به شکل ای. پی. سی خواهد بود، افزود: در هر شرایطی آلایندگی تولید 100 هزار تن شمش باید کلا مهار شده و هیچ آسیبی به محیط زیست نرسد.

علیزاده اذعان داشت: تلاش می‌کنیم حدود 100 هکتار زمین تامین شود تا به محض تولید مس کاتدی به محصولات پایین دستی تبدیل شود و ارزش افزوده شرکت را افزایش دهند.

نماینده ورزقان و خاروانا در بخش دیگری از صحبت های خود متذکر شد: در شهرستان ورزقان سالانه به میزان 200 میلیارد تومان یا بیشتر کارهای پیمانکاری صورت می گیرد که 9 درصد ارزش افزوده دارد که باید 3 درصد سهم شهرستان باشد و به دارایی خود شهرستان واریز شود ولی متاسفانه به دارایی سایر شهرها انتقال می یابد؛ البته در این ارتباط دارایی خود شهرستان هم کوتاهی می کند.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: اگر شرکت ملی مس ایران چند مجتمع دارد یکی هم ورزقان است و باید نسبت به سهم مس از تولید، منابع حمایتی هم نصیب شهرستان شود.

علیزاده بر لزوم تربیت منابع انسانی و پرورش مدیران کارآمد جهت فضاسازی به جوانان بومی تاکید کرد و افزود: در معدن مس سونگون ما گرفتار فشارهای مردم هستیم که از بیکاری جوانان خود رنج می‌برند.

نماینده ورزقان و خاروانا همچنین از انجام توافقات اولیه در رابطه با احداث شهرک تخصصی مبل در خاروانا خبر داد و اضافه کرد: تلاش می‌کنیم این شهرک یک شهرک تخصصی منحصر به فرد در شمال غرب کشور لقب بگیرد.