امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تهران-عضو هیات علمی موسسه تحقیقات سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری با بیان اینکه امسال تصمیم براین شد که نگهداری از درختانی که در هفته منابع طبیعی کاشته می شود دراولویت قرار گیرد،گفت:تلاش کنیم با حمایت از درختان تازه کاشته شده نشان دهیم که پایبند حرمت درخت هستیم.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرازبار , محمد درویش روز دوشنبه درگفت وگو با خبرنگارعلمی ایرنا افزود: رها شدن درختان کاشته شده درهفته منابع طبیعی به حال خود یکی از مشکلات در این عرصه بود زیرا با این روند هزینه زیادی که صرف کاشت شده بود از بین می رفت زیرا هیچ برنامه ای برای نگهداری ازآنها وجود نداشت.
وی اظهار کرد: اما نکته مهم در جشن درختکاری امسال این است که این مساله مورد توجه مسوولان قرار گرفته و قول داده اند نگهداری از درختان کاشته شده در اولویت قرار گیرد و فقط به کاشت بسنده نکنند.
درویش تاکید کرد: همچنین قرار شد برای کاشت از گونه های مناسب که خواهش های اکولوژیکی کمتری دارند و نیاز به آبیاری مداوم ندارند استفاده شود که این مساله نیز امسال مورد توجه ویژه مسوولان قرار گرفته است.
وی گفت: می بینم که امسال اولویت های طرح های درختکاری متوجه رویشگاه های طبیعی کشور مانند هیرکانی، ارسباران، زاگرس، ایران تورانی ، مناطق مرکزی و رویشگاه های جنوبی موسوم به خلیج فارس وعمانی که دچار تخریب و آسیب شدند، است.
عضو هیات علمی موسسه تحقیقات سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری افزود: امیدواریم تجربه خوب امسال که پس از بروز ناخوشایند طغیان ریزگردها و گرد و غبار و افزایش نرخ فرسایش خاک در کشور رخ داد کمک کند که قدر رویشگاه های جنگلی خود را بدانیم.
وی تاکید کرد: یادمان باشد در کشوری زندگی می کنیم که سهم هر ایرانی از رویشگاه های آن کمتر از یک چهارم متوسط جهانی است بنابراین باید چهار برابر هر شهروند در کره زمین حواسمان به حفظ رویشگاه های جنگلی باشد.
درویش گفت: نیاییم به بهانه توسعه راه، سکونتگاه های شهری، استقرار مراکز صنعتی و عبور خطوط لوله نفت، گاز و آب دستور قلع و قمع درختان را صادر کنیم، یا به بهانه تراکم فروشی و سودجویی شاهد نابودی باغات ارزشمندی در تهران ، قزوین، همدان، شیراز و اصفهان باشیم.
وی اظهار کرد: تلاش کنیم با حمایت از درخت و درختکاری و نگهداری از درختان تازه کاشته شده نشان دهیم که پایبند حرمت درخت هستیم.
درویش گفت: امسال سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری تصمیم گرفت تا در هفته منابع طبیعی 100 میلیون اصله نهال بکارد و ستادی نیز برای این منظور شکل گرفته است که بخش قابل توجهی از آن در خوزستان اجرا خواهد شد.
وی افزود: امسال شاهد این هستیم که جنبش دولت و ملت برای جشن درختکاری شکل گرفته است و این مساله ناشی از این است که مردم و دولتمردان متوجه شدند که عدم توجه به رویشگاه های جنگلی می تواند چه تبعات جبران ناپذیری داشته باشد که ما قربانی اصلی آنرا در خوزستان می بینیم.
15 تا 21 اسفندماه به عنوان هفته منابع طبیعی و آبخیزداری گرامی داشته می شود و روزهای این هفته با عناوین ' روز ملی درختکاری' ، ' فرهنگ منابع طبیعی، مسئولیت اجتماعی و رسانه' ، ' منابع طبیعی، جنگلبان، حفاظت و قانون' ، ' منابع طبیعی، سلامت اداری، آموزش و پژوهش' ، ' منابع طبیعی، بسیج سازندگی، همیاران طبیعت و جوامع محلی' ، ' منابع طبیعی، آموزه‌های دینی، خیرین و سازمان‌های مردم نهاد' ، ' منابع طبیعی، مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز، مشارکت مردم و اقتصاد مقاومتی' نامگذاری شده است.