معاون فرهنگی اجتماعی و گردشگری خبر داد: دفاع از طرح جامع توسعه گردشگری ارس

نوشته شده توسط Ghazal. Posted in اخبار اسفند ماه 95 ارسباران

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

معاون فرهنگی اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ارس از برگزاری جلسه دفاع از طرح جامع توسعه گردشگری ارس در دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرازبار و به نقل از پایگاه خبری ارس , روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، یوسف داداش زاده با اعلام این خبر افزود: طرح جامع توسعه گردشگری ارس در اولین جلسه برنامه توسعه گردشگری مناطق آزاد ایران بررسی شد.

وی افزود: با تلاش 24 ماهه مهندسین مشاور برنامه های عملیاتی گردشگری ارس از ابتدای سال 1396 آماده اجرا می باشد.

داداش زاده گفت: با بررسی های انجام شده طرح جامع توسعه گردشگری می تواند نقطه عطفی در روند توسعه گردشگری مناطق آزاد و بخصوص منطقه آزاد ارس باشد.

وی افزود: در جلسه سه ساعته بررسی طرح جامع توسعه گردشگری ارس، بر استفاده از رود ارس، تشکیل شورای راهبری طرح جامع، تعیین زمان بندی برای اجرای طرح، ارائه عملیات اجرایی جزیی، ارائه مزیت رقابتی در حوزه گردشگری و انتخاب برند مناسب تاکید شد.

وی گفت: نتیجه قابل توجه و خوب این جلسه تهیه برآورد نسبی از تمامی درآمدهای گردشگری و استفاده از شورای عالی گردشگری در سطح مناطق آزاد بود.

اولین جلسه برنامه توسعه گردشگری مناطق آزاد ایران با حضور مدیران و مشاورین گردشگری سازمان های مناطق آزاد، مدیر گردشگری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و مدیران عامل هلدینگ های گردشگری بخش خصوصی در دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در تهران برگزار شد.

منطقه آزاد ارس در شمال غرب ایران و در همسایگی با کشورهای آذربایجان و ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان واقع می باشد.

ارس با 51 هزار هکتار وسعت بعنوان صنعتی ترین منطقه آزاد ایران مطرح بوده و در چهار محدوده منفصل جلفا (مرز ایران و نخجوان) با 20 هزار و 500 هکتار، نوردوز (مرز ایران و ارمنستان) با 411 هکتار، محدوده خداآفرین با پنج هزار و 700 هکتار و محدوده قلی بگلو (مرز ایران و آذربایجان) با 25 هزار هکتار مجری سیاست ها و ماموریت های اقتصادی تعریف شده می باشد.

این منطقه با توجه به موقعیت جغرافیایی ویژه و قرارگیری در ساحل دومین رودخانه پرآب ایران و وجود طبیعت بکر و آثار تاریخی و باستانی فراوان از دوره های مختلف تاریخ و همچنین وجود مشاهیر نامدار در حوزه های هنری و حماسی، ظرفیت های بالقوه ای برای تبدیل به قطب جدید گردشگری ایران را دارد.

در سال های اخیر با اقدام های انجام شده در زمینه تامین زیرساخت های گردشگری، تجاری، تولیدی، فرهنگی و ورزشی ارس به پربازدیدترین منطقه آزاد ایران در طول سال و بخصوص در نیمه اول سال تبدیل شده است.