10 درصد حافظان کل قرآن کشور در مناطق آزاد هستند / رتبه نخست ارس در فعالیت های قرآنی

نوشته شده توسط Ghazal. Posted in اخبار اسفند ماه 95 ارسباران

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دبیر شورای راهبردی قرآن دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور گفت: 10 درصد حافظان کل قرآن کریم در مناطق آزاد حضور دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرازباز و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، محمد رضا پورمعین درآئین اختتامیه  سومین دوره مسابقات قرآن، اذان و نهج البلاغه منطقه آزاد ارس با اعلام این خبر افزود: مناطق آزاد یک درصد جمعیت کشور را دارند و با احتساب وجود 10 هزار نفر حافظ کل قرآن کریم در کشور، قطعا 50 درصد این جمعیت در مناطق آزاد است.

وی گفت: شعار سال 95 دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد در حوزه فعالیت های قرآنی، حفظ قرآن بود و با توجه به وجود حافظان اهل تسنن و تشیع در مناطق آزاد، خوشبختانه معدل جمعیت حافظان قرآن این مناطق از سرزمین اصلی بیشتر است.

پورمعین افزود: حدود سه سال از عمر فعالیت های قرآنی مدون و برنامه ریزی شده در مناطق آزاد می گذرد و از روزهای اول منطقه آزاد ارس با تامین زیرساخت ها، برگزاری مسابقات و جلسه های کارشناسی، حمایت از موسسه های قرآنی و دعوت از استادهای مجرب این حوزه، پیشرو و استقبال کننده فعالیت های قرآنی بوده و رتبه نخست در تاثیرگذاری را در بین مناطق آزاد دارا می باشد.

او با بیان اینکه ارس منطقه ای مومن و علاقه مند به فعالیت های قرآنی است، گفت: کار در زمینه فعالیت های قرآنی در ارس کار ساده ای نیست، چراکه این منطقه در کنار تبریز که استادهای بنام و مجرب قرآن دارد قرار گرفته است.

دبیر شورای راهبردی قرآن دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور گفت: ارس سومین دوره مسابقات قرآنی را با موفقیت برگزار کرد و خوشبختانه این فعالیت ها هرسال روبه رشد می باشد.

پورمعین با بیان اینکه قشم، چابهار و کیش به ترتیب رتبه های برتر تربیت حافظ قرآن را دارند، از تدوین برنامه برای برگزاری مسابقات بین المللی مناطق آزاد و کشورهای عضو سازمان های اقتصادی جهان خبر داد.

وی گفت: قرآن محور وحدت مسلمانان بوده و یکی از پارامترهای وحدت ایجاد استراتژی رفتاری در حوزه اقتصادی و تجاری است و امیدواریم با برگزاری مسابقات قرآنی در بین کشورهای مسلمان عضو سازمان های بین المللی و اقتصادی دنیا شاهد دسترسی به اهداف اقتصادی و تجاری بین کشورهای عضو نیز باشیم.

وی در پایان حمایت از موسسه های قرآنی، نخبه پروری و تربیت حافظ قرآن کریم را از دیگر برنامه های اولویت دار و مهم دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد اعلام کرد.

اضافه می شود سومین دوره مسابقات قرآن، اذان و نهج البلاغه منطقه آزاد ارس با رقابت صدها نفر در این منطقه برگزار شد.

در این مسابقات که در 8 رشته و با حضور داوران مطرح و مجرب کشور در منطقه آزاد ارس برگزار شد، سه گروه سنی زیر 10 و 15سال و بیشتر از 15سال در رشته های صحیح خوانی، قرائت ترتیل و تحقیق، حفظ تخصصی و عمومی، مفاهیم اذان و نهج البلاغه براساس آیین نامه شورای راهبردی قرآن مناطق آزاد به رقابت پرداختند.