امکان بهره‌برداری از سد حاجیلار چای ورزقان در سال 97

نوشته شده توسط Ghazal. Posted in اخبار اسفند ماه 95 ارسباران

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رئیس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان‌شرقی از امکان بهره‌برداری از سد حاجیلار چای ورزقان در سال 1397 خبر داد و گفت: ورزقان در 10 سال آینده می‌تواند به شهرستانی توسعه یافته و برخوردار تبدیل شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرازبار  و به نقل از خبرگزاری فارس از تبریز,  روابط عمومی برنامه و بودجه، داود بهبودی در حاشیه سفر به  شهرستان ورزقان و بازدید از سد حاجیلار چای اظهار کرد: سد حاجیلار چای در منطقه ورزقان با هدف تامین آب صنعت، کشاورزی و آب شرب روستایی بر روی رودخانه حاجیلار چای در حال احداث است.

وی با بیان اینکه در هر جا آب وجود دارد بستر توسعه نیز فراهم بوده و از این جهت کمبودی در شهرستان ورزقان احساس نمی‌شود، افزود: با احداث سد حاجیلارچای و تامین آب صنایع مس و سایر صنایع بزرگ منطقه ظرفیت‌های بسیار خوبی فراهم خواهد شد.

بهبودی اذعان داشت: با وجود اینکه ورزقان یک شهرستان محروم تلقی می‌شد؛ در حال حاضر در آستانه نقطه عطفی قرار گرفته و از لحاظ زیرساخت هایی مثل، دسترسی به آب از طریق سد حاجیلار و چند سد کوچک و انرژی، جاده دسترسی از طریق دو محور تبریز- خواجه - ورزقان و تبریز- اسپیران- ورزقان، وضعیت بسیار مطلوبی خواهد داشت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان شرقی ادامه داد: خود شهرستان هم به دلیل ظرفیت‌هایی که دارد قابل سرمایه گذاری است و با تکیه بر ظرفیت‌هایی مثل صنعت گردشگری و جاذبه های تاریخی و طبیعی، وجود ذخایر معدنی وسیعی از کانسارهای مس، سنگ آهن و طلا می تواند پیشرفت های قابل توجهی داشته باشد و راه توسعه را به سرعت در پیش گیرد.

وی تصریح کرد: ورزقان از جهت درون‌زایی اقتصادی در بخش های مختلف صنعت، کشاورزی و معدن موقعیت مطلوبی دارد و در عرصه برون‌گرایی اقتصاد و صادرات محصولات، جذب منابع مالی، سرمایه خارجی و فناوری های نوین برای استقرار صنایع جدید می‌تواند گام‌های موثری بردارد.

بهبودی متذکر شد: اگر مدیریت مناسبی در منطقه مستقر شده و عوامل مذکور را ساماندهی و به هم وصل کند، شهرستان ورزقان استعداد توسعه یافتگی را دارد.

لازم به ذکر است رئیس سازمان برنامه و بودجه استان امروز در سفر به شهرستان ورزقان در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی این شهرستان حضور یافت و از چند طرح عمرانی از جمله سد حاجیلار چای بازدید کرد.