اخبار

تفکر پیشگیری از بلایای طبیعی و انسانی در جامعه حاکم شود

نوشته شده توسط اميد محمدي. Posted in اخبار زمین لرزه مرداد1391 منطقه ارسباران

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش خبرنگار مهر، محمد اردلان ظهر دوشنبه در نشست کشوری مدیران گروه مدیریت کاهش بلایای طبیعی دانشگاه های علوم پزشکی سطح کشور به میزبانی هتل پارامیدای شاهرود، با بیان اینکه بسیاری از حوادث و مخاطرات در کشور ناشی از وضعیت جوی است، بیان داشت: باید توجه داشت که شرایط اقلیمی ایران تفکر پیشگیری از وقوع بلایا را می طلبد چرا که عمده حوادث طبیعی امروز پیرامون شرایط اقلیمی رخ می دهند.

وی افزود: با این وجود باید توجه داشت که حجم وسیعی از تلفات موجود در مخاطرات طبیعی و انسانی، بر اثر آسیب های عملکردی رخ می دهند که در این بین خانه های بهداشت، نهادهای ذی ربط در بحث امداد و نجات، دانشگاه علوم پزشکی و ... می بایست با برنامه ریزی و آموزش صحیح از این موارد جلوگیری کنند.

رویکرد پیشگیری در اولویت وزارت بهداشت

مشاور معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با بیان اینکه امروز نیاز به پیشگیری در اولویت کاهش بلایا است، گفت: این رویکرد در وزارت بهداشت از سال۸۸ تقویت شد و در نهایت طی ماه های گذشته با ادقام پنج برنامه عملیاتی در حوزه مختلف بهداشتی اعم از خانواده، بهداشت محیطی، کاهش بلایا و ... و همچنین تدوین دستورالعمل اجرایی وارد سیستم مدیریتی حوزه بهداشت و سلامت کشور شد.

اردلان با بیان اینکه در گذشته دفتر کاهش بلایای طبیعی در مجموعه دفاتر بهداشت وجود خارجی نداشت، ابراز داشت: امروز همه مدیران گروه کاهش بلایای دانشگاه های علوم پزشکی کشور به صورت فصلی نشست هایی را برگزار می کنند که در نهایت به ارتقاء دانش فنی کاهش آسیب در مخاطرات کمک می کند که این از نگاه ویژه دولت یازدهم به حوزه سلامت بر می آید.

وی افزود: پیام و هدف از برگزاری این نشست های فصلی، به نمایش گذاشتن عملیاتی برنامه های کاهش بلایا در واحدهای محیطی نظام سلامت و حوزه بهداشت است که خوشبختانه طی این سلسله نشست ها نتایج بسیار خوبی نیز به دست آمده است که رونمایی از نرم افزار مدیریت آسیب های طبیعی و کیت پایگاه امدادی در شاهرود از نمونه های این پیشرفت ها است.

حوزه عملیاتی بهداشت وسیع تر از گذشته

رئیس دفتر کاهش بلایای وزارت بهداشت، با اشاره به اینکه امروز ادبیات پیشگیری خوشبختانه بر درمان غالب شده است، گفت: امروز از ادبیات دهه شصتی نسبت به موضوعات بهداشتی محیطی فاصله گرفته ایم و ادغام پنج برنامه عملیاتی حوزه های مختلف بهداشت در نهایت مجموعه ای واحد از قواعد و پروتکل هایی را شکل داده که بر اساس شاخص های بهداشتی و کاهش بلایا، شواهد علمی، سطح پایه شاخص و ... تدوین شده است.

اردلان بیان داشت: امروز اتفاقی که در مجموعه بهداشت کشور در بخش کاهش بلایا افتاده، این است که برنامه های عملیانی حوزه کاهش بلایای طبیعی با درنظر گرفتن شاخص هایی مانند شاخص بهداشت ملی، آمادگی عملکردی، ایمنی سازه ای و غیر سازه ای، سطح ایمنی کلی و آمادگی خانواده ها در کوچک ترین خانه های بهداشت روستایی تا سطح معاونت با برنامه ریزی در حوزه کاهش آسیب ها فعال هستند.

وی افزود: این دستاوردهای مهم جای خوشبختی دارد چرا که در گذشته نه تنها شاخص هایی در بخش کاهش آسیب بلایا تعریف نشده بود بلکه برنامه هایی مانند دارت که شامل آموزش به خانواده های روستایی در زمینه مراقبت های پیشگیرانه از بلایای طبیعی و غیر طبیعی است، در مراکز بهداشت سراسر کشور اجرا می شود و این در حالی است که هنوز اجرای این برنامه ها در سال نخست خود قرار دارد اما موفقیت هایی که تا کنون به دست آمده چشم گیر بوده است.

برنامه «دارت» باید فراملی شود

مشاور معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه برنامه موسوم به دارت یکی از طرح های اجرا شده در مجموعه کاهش بلایای طبیعی است، گفت: این برنامه با مکانیزم های لازم نسبت به آموزش خانواده های روستایی در زمینه ایمن سازی محیطی خانواده، محیط کار، نحوه پیشگیری از خسارات مخاطرات و ... طراحی و هم اکنون در برخی مناطق کشور از جمله شهرستان شاهرود در حال اجرا است.

اردلان با اشاره به اینکه دارت، نیازمند نگاه فرامنطقه ای است، بیان داشت: به جرات می توان گفت کشورمان از لحاظ اجرای چنین برنامه هایی سرامد کشورهای منطقه است و با در نظر گرفتن مکانیزم هایی شامل همیاری هلال احمر و نهادهای ذی ربط می توان تا سه سال آینده دارت را در ۲۲کشور منطقه معرفی کرد. طرحی که امروز خوشبختانه در بسیاری از نقاط کشور اجرا می شود.

وی افزود: با اجرا و اشاعه برنامه هایی نظیر دارت در کشورهای منطقه قطعا می توان با سازمان جهانی بهداشت برای ثبت این قبیل اقدامات به توافق رسید اما این مقوله نیازمند نگاهی ملی در وهله نخست و سپس فراملی در کشورهای منطقه و جهان است.

ضرورت همراهی دانشگاه های پزشکی کشور با طرح دارت

رئیس دفتر کاهش بلایای وزارت بهداشت، با بیان اینکه تعامل مجموعه کاهش بلایای طبیعی با معاونت بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی در شهرهای ایران اسلامی امروز یک نیاز است خوشبختانه در برخی شهرها مانند شاهرود، معاونان بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی خود، عهده دارد مدیریت دفتر کاهش آسیب بلایا را نیز برعهده دارند که این نقطه قوت باعث پیشرفت در اجرای طرح های کاهش بلایای طبیعی می شود.

اردلان بیان داشت: اما در برخی نقاط کشور نیز ممکن است کاهش آسیب بلایا، اولویت های نخست معاونان بهداشتی قرار نگیرد لذا طبق آمار ارائه شده به وزارت بهداشت هم اکنون ۷۰درصد معاونان بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی کشور با دفاتر کاهش آسیب بلایا همراه هستند اما ۳۰درصد باقی مانده، دفاتر کاهش آسیب را در زمره اولویت های خود نمی بینند که امیدواریم این مشکلات مرتفع شود.

وی افزود: امروز برای موفقیت در کاهش مخاطرات و آسیب های مربوط به آن می بایست همه گروه های ذی ربط با هم همدل و همزبان باشند لیکن مجموعه دانشگاه علوم پزشکی و معاونت های بهداشت در کنار سیاست های حمایتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می تواند راهگشای خوبی برای اجرای طرح هایی موسوم به دارت، ای او پی و ... باشد.

ای او پی در ۴۰درصد دانشگاه های علوم پزشکی کشور اجرا شد

مشاور معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اجرا شدن برنامه «ای او پی» در ۴۰درصد دانشگاه های علوم پزشکی کشور خبر داد و گفت: ای او پی یا سامانه پاسخ نظام سلامت در بلایای طبیعی و غیر طبیعی، خوشبختانه در ۲۵دانشگاه علوم پزشکی کشور اجرا شده که در نهایت امیدواریم هیچگاه نتایج عملکرد این طرح را در کشور شاهد نباشیم اما در صورت بروز مخاطرات قطعا این سامانه می تواند راهگشای بسیاری از امور باشد.

اردلان با اشاره به اینکه ای او پی به خوبی در کشور برنامه ریزی و انجام شده است، بیان داشت: اقدامات خوبی در زمینه اشاعه این سیستم و آموزش های مرتبط به آن در سطح کشور اجرا شده و با توجه به اینکه سامانه مذکور در نخستین سال فعالیت خود به سر می برد خوشبختانه توانسته است تا حدودی انتظارات دفاتر کاهش آسیب بلایای طبیعی را جلب کند اما بازهم معتقدیم باید به این مقولات ملی نگاه کرد.

وی افزود: نگاه های تک بعدی در حوزه درمان نوعی آفت هستند و باید از آنها دوری کرد لذا می توان با اشاعه نگاه های ملی و فراملی در طرح های پیشگیری از بلایای طبیعی، جامعه ای ایمن تر را برای آیندگان به ارمغان آورد، همچنین تعامل و همراهی دستگاه های مرتبط با بکارگیری سامانه های مختلف کاهش و مدیریت بحران در مخاطرات طبیعی و غیر طبیعی می تواند سرنوشت هموطنان را تعیین کند که نمونه آن را در زلزله بم و ورزقان می توانستیم مشاهده کنیم.

اقدامات دولت یازدهم در حوزه بهداشت قابل توجه است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود نیز در این مراسم ضمن بیان اینکه در حوزه معاونت بهداشت و کاهش بلایای طبیعی اقدامات خوبی در این مجموعه انجام شده است، گفت: خوشبختانه نگاه ویژه دانشگاه علوم پزشکی به بحث بهداشت و کاهش آسیب مخاطرات سبب شده است تا این دانشگاه در بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور رتبه ممتازی در اجرای برنامه های کاهش آسیب بلایای طبیعی کسب کند.

دکتر سیدعباس موسوی با اشاره به نیاز اشاعه رویکردهای فرهنگی در بحث کاهش آسیب های طبیعی و غیر طبیعی، بیان داشت: در مواجهه با مخاطرات تنها عملکرد فیزیکی معاونت هایی نظیر بهداشت تاثیرگذار نیست بلکه آمادگی ذهنی، روانی، فرهنگی و آموزش های مرتبط به کاهش آسیب های طبیعی می تواند در مدیریت بحران نقش ویژه ای ایفا کند.

وی افزود: خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در زمینه این فرهنگ سازی ها و آموزش ها از خانه های بهداشت روستایی کوچک تا معاونت های بهداشتی نمره قابل قبولی را به دست آورده که از آن جمله می توان به آموزش ۷۰درصدی خانواده های روستا نشین شهرستان شاهرود از برنامه های آموزشی مانند دارت اشاره کرد.

حوزه سلامت نگاه ویژه ای می طلبد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود همچنین با اشاره به سیاست های این نهاد آموزشی و درمانی در قبال اجرای برنامه های بهداشتی، گفت: مجموعه این دانشگاه به این اصل معتقد نیست که برای اجرای یک طرح در حوزه معاونت بهداشتی می بایست تمامی طرح های درمانی، خدماتی و ... دانشگاه علوم پزشکی را رها ساخت تا بتوانیم یک طرح آموزشی را به نحو احسن اجرا کنیم چرا که معتقدیم این روند اشتباه است.

موسوی بیان داشت: آموزش های حوزه معاونت بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی شاهرود همواره در کنار برنامه های روتین و عملیاتی این دانشگاه از جمله حوزه دارو و غذا، آموزش، درمان و ... پیگیری شده است و خوشبختانه با همت والای همکاران معاونت بهداشت در دورترین روستاها تا درمانگاه های شهری، آموزش های ویژه کاهش بلایای طبیعی و غیر طبیعی به نحو احسن اجرا شده است.

وی افزود: ما معتقدیم که حوزه سلامت می بایست بسیار جدی گرفته شود و در این بین حوزه کاهش آسیب های اجتماعی نیازمند نگاهی ویژه است چرا که اجرای یک برنامه آموزشی در کمترین زمان می تواند آینده جامعه را رقم بزند.

سامانه پشتیبانی خدمات بهداشتی در بلایا رونمایی شد

رئیس دفتر کاهش آسیب بلایای دانشگاه علوم پزشکی شاهرود نیز در این نشست از رونمایی سامانه پشتیبانی خدمات بهداشتی در بلایا خبر داد و گفت: این کیت ۱۸۰کیلوگرمی می تواند به همه نقاط مورد حادثه در دورترین روستاها و حتی در زمان هایی که خود خانه های بهداشت نیز دچار حادثه شده اند، خدمات ارائه دهد.

محمدمحمدی با بیان اینکه ساخت این کیت به ابتکار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شاهرود و دو بهورز فعال در این حوزه ساخته و طراحی شده است، بیان داشت: تجهیزات آزمایشگاهی، ابزار، وسایل نمونه گیری، تزریقات، پانسمان، بلندگو، نان و اغذیه، آب، رادیو، چادر اسکان، موتور برق و ... از جمله تجهیزات این کیت به شمار می رود که به راحتی بر روی چرخ با حضور دو نفر به حرکت در می آید و ۹۵درصد تجهیزات یک خانه بهداشت روستایی را دارا است.

وی افزود: همچنین نرم افزار تبادل داده های «دی اس اس» در زمان بحران شامل نقطه بحران زده، میزان آسیب، نقشه منطقه، ساعت دقیق حادثه، نوع حادثه، فاصله از کانون و ... امروز با حضور مشاور معاون وزیر بهداشت در نشست کشوری مدیران گروه کاهش آسیب بلایای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور رونمایی شد که این نرم افزار نیز بومی و ساخت جوانان شاهرودی است.

این نشست کشوری سه روزه که با حضور نمایندگان دفاتر کاهش آسیب بلایای ۳۱استان کشور برگزار شده است فردا به کار خود پایان می دهد.