امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

صدور 106 میلیون دلار کالا از منطقه ارس به 14 کشور

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس از صدور انواع کالا در 11 ماه گذشته سالجاری به ارزش 106 میلیون دلار به کشورهای هدف خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، محسن خادم عرب باغی از افزایش 30 درصدی صادرات از ارس خبر داد و افزود: این میزان صادرات به وزن 113 هزار تن، بیشتر به کشورهای پاکستان، ترکیه، آذربایجان، گرجستان، ترکمنستان، افغانستان، امارات و آلمان صورت گرفته است.

وی افزود: گازوئیل و روغن صنعتی، بنزین و نفت سفید، انواع محصولات شیمیایی، کامیون و موتور سیکلت، خشکبار و محصولات گیاه درمانی، گونی و کیسه رول پلاستیکی، نخ، هیدروکربور و پالت چوبی عمده کالاهای صادراتی از این منطقه می باشد.

عرب باغی به سابقه 100 ساله حمل و نقل بین المللی ریلی و جاده ای در منطقه ارس اشاره کرد و گفت: منطقه ارس با قرار داشتن در مسیر 6 کریدور بین المللی حمل و نقل و بویژه جاده ابریشم همواره مورد توجه بازرگانان و تجار بوده و سابقه نزدیک به یک قرن فعالیت تجاری و گمرکی که ایجاد زیرساخت های بسیار مهمی از جمله خط آهن برقی متصل به خط آهن سراسری کشورهای CIS نشان دهنده اهمیت این منطقه در فعالیت های ترانزیتی کالا بوده است.

عرب باغی تاکید کرد باید نیازسنجی های لازم برای تولید و صادرات کالا و محصولات مختلف در منطقه انجام شود تا بتوان نیاز بازارهای هدف در کشورهای هم جوار را تامین کرد.

عرب باغی اظهار داشت: این منطقه در ابتدای فعالیت خود برای ذخیره کالاهای وارداتی در نظر گرفته شده بود اما به تدریج با رشد و توسعه این منطقه و سرمایه گذاری در آن، رویکردها به سوی صادرات و خودکفایی تغییر یافت.