امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش خبرنگار مهر در اهر، فرخ مسجدی بعد از ظهر یکشنبه در جلسه شورای کار و اشتغال و برنامه ریزی اهر افزود: توسعه ارتباطات در بخش راه و ترابری منطقه ارسباران از مهمترین برنامه های استانداری در توسعه این منطقه است.

وی تصریح کرد: به برکت سفرهای استانی دولت بزرگراه اهر تبریز با سرعت در دست اجراست و ارتقاء جاده اهر کلیبر به جهت واقع شدن در مرکز ثقل گردشگری استان عملیات مطالعاتی این جاده به بزرگراه آغاز شده است.

به گفته مسجدی، با اجرایی شدن این امر توسعه گردشگری و ایجاد صنایع جنبی را به دنبال خواهد داشت.

معاون استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به محورهای توسعه شهرستان اهر گفت: این شهرستان رشد قابل توجهی در بخش آموزش عالی داشته و شهرستان را به قطب دانشگاهی تبدیل کرده است که با همکاری بین دانشگاه و صنعت می توان نیروهای تحصیلکرده متناسب با نیاز بازارکار اهتمام ویژه داشت.

فرخ مسجدی بر ارائه طرح های بزرگ و متوسط صنعتی و خدماتی به جای طرح های کوچک تأکید کرد و افزود حوزه معاونت برنامه ریزی استانداری آذربایجان شرقی آماده کمک به ارائه تسهیلات به سرمایه گذاران در این بخشها در مناطق کمتر توسعه یافته می باشد.

معاون برنامه ریزی استان آذربایجان شرقی گفت: متأسفانه برخی طرح های تولیدی ما با امکانات و تجهیزات قدیمی و سنتی اداره می شوند که قابل رقابت با تکنولوژی جدید نبوده و صرفه اقتصادی ندارند و در نهایت به علت عدم رقابت پذیری با طرح های تولیدی مشابه ضرر ده و توجیه اقتصادی ندارند که این موارد باعث می شود که این طرح ها موفق نشوند.

وی همچنین از اعطای تسهیلات بانکی از سوی صندوق مهر امام رضا(ع) برای طرح های زودبازده استان خبر داد و افزود : این صندوق نیز با بررسی طرح های کوچک زودبازده که توجیه مناسب داشته باشند تسهیلات اعطاء می نماید.

فرخ مسجدی از تشکیل ستاد جذب سرمایه گذاری در مرکز استان برای راهنمایی سرمایه گذاران و حل مشکلات آنها با ادارات و سازمان ها خبر داد.

وی در ادامه با بیان اینکه در سالجاری کل اعتبارات بانک کشاورزی به بخش کشاورزی اختصاص یافته است افزود: با اجرای این طرح کشاورزان به صورت اختصاصی با مراجعه به بانک کشاورزی از مزایا و تسهیلات بانکی بهره مند می شوند.

اصل 44قانون اساسی مانع پیشرفت مناطق کمتر توسعه یافته شده است

رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی نیز در جلسه شورای اشتغال شهرستان اهر گفت: متأسفانه اصل 44 قانون اساسی عامل پیشرفت کلانشهرها و مانع برای توسعه مناطق محروم شده است.

غلامحسین مسعودی ریحان گفت: به جهت اینکه هیچ امتیازی در قالب اصل 44 قانون اساسی به مناطق محروم و کمتر توسعه نسبت به سرمایه گذاری در کلانشهرها پیش بینی نشده و کلیه امتیازات و تسهیلات بر مناطق توسعه یافته و کمتر نوسعه یافته یکسان است که این موارد باعث شده که سرمایه گذاران رغبتی به ایجاد طرح های تولیدی و صنعتی نداشته باشند.

نماینده مردم اهر و هریس خواستار ارائه برنامه های جدید و تدوین آئین نامه های مناسب تشویقی برای ترغیب سرمایه گذاری برمناطق محروم شدند.

مسعودی ریحان نرخ بالای بیکاری را یکی از معضلات مهم شهرستان اهر ذکر کرد و افزود: هم اکنون نرخ بیکاری در شهر اهر 22 درصد و در مناطق روستایی 20 درصد می باشد که بالاترین نرخ بیکاری مثال را به خود اختصاص داده است.

وی گفت: متأسفانه کمتر از یک درصد واحدهای تولیدی و صنعتی استان دراین شهرستان واقع شده که این موارد باعث نبود بازار کار برای نیروهای تحصیلکرده و مهاجرت افراد نخبه و تحصیل کرده شوده است.

وی با اشاره به اینکه قریب به ده هزار تحصیلکرده بیکار در منطقه داریم خواستار برنامه ریزی مناسب مسئولین امر اشتغال و سرمایه گذاری استان دراین زمینه شد.

نماینده معین کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان با اشاره به مشکلات عدیده پیش پای سرمایه گذاران موجود شهرستان خواستار اختصاص امتیاز و تسهیلات ویژه از محل ماده 103 قانون برنامه توسعه و بخشودگی جرایم دیر کرد واحدهای تولیدی و تقسیط مجدد واحد موجود غیر فعال در جهت فعالیت مجدد آنها شد.

وی همچنین خواستار تشکیل کمیته ای ویژه در جهت بازدید از طرح های غیر فعال و نیمه فعال بررسی مسائل و مشکلات آنها شد.