رئیس شورای ژئوپارک های یونسکو به ارس می آید

نوشته شده توسط اميد محمدي. Posted in اخبار پاییز 1396

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ارس از حضور رئیس شورای ژئوپارک های سازمان یونسکو در روزهای آتی، در منطقه آزاد ارس خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منطقه ارسباران (آرازبار) به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، یوسف داداش زاده با اعلام این خبر، گفت: دکتر گیمارتین مارتینی، رئیس سازمان یونسکو، در طول هفته جاری و در ادامه روند ثبت جهانی ژئوپارک ارس از منطقه آزاد ارس بازدید می کند.
وی در مورد اهداف این سفر، تصریح کرد: هدف اصلی از این سفر، بازدید و بررسی آخرین اقدامات انجام گرفته از سوی منطقه آزاد ارس در مسیر پرونده ثبت جهانی ژئوپارک ارس است.
داداش زاده خاطرنشان کرد: ژئوپارک ارس یکی از سایت های منحصر به فرد جهان است و با وجود گونه های مختلف گیاهی و جانوری، از منظر طبیعی و فرهنگی حائز اهمیت است.
معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ارس، افزود: پرونده ثبت جهانی ژئوپارک ارس بعد از 2 سال پیگیری سازمان منطقه آزاد ارس، آماده ارسال به یونسکو جهت بررسی و ارزیابی مجدد است.
گفتنی است، پرونده‌ی ژئوپارک ارس در سال 1389 به شبکه‌ی جهانی ژئوپارک‌ها فرستاده شد و پس از بازدید ارزیابان این شبکه از ارس در سال 1390، این منطقه واجد شرایط کافی برای معرفی به عنوان ژئوپارک جهانی تشخیص داده نشد و قرار شد پس از رفع نواقص و تکمیل موارد مشخص شده، دوباره درخواست جدیدی آماده و ارسال شود. در سال های اخیر با توجه ویژه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس و تلاش های معاونت فرهنگی اجتماعی و گردشگری این سازمان، زیرساخت های لازم تامین شده تا ارس بعد از ژئوپارک قشم بعنوان دومین ژئوپارک خاورمیانه در یونسکو ثبت شود.
ژئوپارك ارس شامل پنج ژئوسايت كوه علي‌باشى، كوه كيامكى، كوه گئچى قالاسى، آبشار ماهاران و آبشار آسياب خرابه است كه هر كدام نمونه‌هاى زمين‌شناسى كم‌نظيرى دارند. یکی از مهمترین و بارزترین جاذبه‌های علمی منطقه ارس، مرز دوره‌های زمین‌شناسی «پرمین» و «تریاس» است که تنها در چند نقطه‌ی معدود در جهان قابل مشاهده است و از بین آن‌ها جلفا بهترین نقطه به شمار می‌رود.