امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از شروع طرح پژوهشی 5 ساله باستان شناسی منطقه ارسباران (قره داغ ) و بررسی دو دوره باستانی مفرغ و آهن در این منطقه خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منطقه ارسباران (آرازبار) به نقل از ایرنا، مرتضی آبدار در جمع خبرنگاران افزود: مطالعات و بررسی های باستان شناسی شهرستان ورزقان برای اولین بار با مجوز رسمی از پژوهشگاه میراث فرهنگی به سرپرستی دکتر نوبری باستان شناس برجسته کشور و عضو هیات علمی دانشگاه شهید مدرس تهران آغاز و هم اکنون در حال انجام است.

وی اظهار کرد: این پروژه به مدت پنج سال به منظور بررسی فرضیه گسست دو دوره مفرغ و آهن در شهرستان های ورزقان، هوراند، اهر، کلیبر، خداآفرین، مرند و جلفا اجرایی خواهد شد.
آبدار ادامه داد: با توجه به پیشینه و قدمت تاریخی شهرستان ورزقان، بررسی های صورت گرفته بیشتر در محوطه های باستانی متعلق به عصرآهن و مفرغ و به ویژه شناسایی دوره های متعلق به اوراتو با هدف مستند نگاری انجام می شود.
وی گفت: در منطقه ارسباران پروژه قلعه سیقندل مربوط به عصرآهن و دوره اورارتویی مورد بررسی قرار گرفته و حفاری و کاوش های باستان شناسی دیگر نیز در منطقه انجام گرفته است.
آبدار اضافه کرد: از امروز کاوش و حفاری های کورگان های محوطه روستای رواندق در شهرستان ورزقان آغاز شده و تا یک ماه این کاوش ها ادامه خواهد یافت.
به گزارش ایرنا، منطقه ارسباران یا به زبان ترکی قره داغ بخش وسیعی از شمال آذربایجان شرقی از جنوب شهرستان اهر تا کرانه های رودخانه ارس را شامل می شود که از جمله ذخیره گاه های مهم و ثبت شده زیست کره می باشد.
این منطقه به دلیل قدمت تاریخی و وجود آثار و ابنیه های متعدد از دوره های مختلف تاریخی، از جمله مناطق باستانی کشور به شمار می رود.