امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
در جلسه کارگروه توسعه روستایی شهرستان اهر عنوان شد؛ ایجاد اشتغال برای جوانان روستایی مانع مهاجرت آن‌ها به شهر می شود

معاون فرماندار اهر احداث نواحی صنعتی در مناطق روستایی را امری ضروری دانست، گفت: ایجاد اشتغال برای جوانان روستایی مانع از مهاجرت آن‌ها به شهرها می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، مدد سمندری عصر امروز چهارشنبه در جلسه کارگروه توسعه روستایی شهرستان اهر، اظهار کرد: توسعه روستایی جزو برنامه‌های برنامه پنج‌ساله ششم توسعه کشور بوده و برنامه‌هایی در نظام مقدس جمهوری اسلامی تدوین‌شده بیشتر محور توسعه را بخش کشاورزی می‌دانند درحالی‌که توسعه را در بخش‌های مختلفی همچون صنعتی و تولیدی نیز می‌توان یافت.

معاون فرماندار اهر بابیان اینکه برنامه پنج‌ساله ششم توسعه کشور از سال جاری کلید خورده است، افزود: همان‌طور که دهه‌های گذشته نواحی و شهرک‌های صنعتی وجود نداشت و اکنون ایجاد آن‌ها در شهرها و شهرستان‌ها رونق اقتصادی و تولید را به ارمغان آورده بایستی امروز نیز برای ایجاد نواحی صنعتی در روستاها برنامه‌ریزی کنیم.

وی از اختصاص اعتبار یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری برای اجرای برنامه ششم توسعه توسط دولت تدبیر و امید خبر داد، بیان کرد: این اعتبار صرفاً جهت ایجاد اشتغال و سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و در راستای برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اختصاص‌یافته و برای توسعه و بهره‌وری هرچه بهتر از بخش کشاورزی همین ایجاد نواحی و صنایع جنبی کشاورزی است.

سمندری با اشاره به اینکه ایجاد نواحی صنعتی در مناطق روستایی آینده درخشانی برای توسعه روستاها و تولید و اشتغال را در پی خواهد داشت، گفت: خوشبختانه شرایط همانند گذشته نیست که هیچ‌گونه امکانات زیربنایی در روستاها وجود نداشته باشد بلکه تمامی خدمات همچون گاز، برق و آب در روستاها وجود دارد که می‌تواند زمینه ایجاد نواحی صنعتی را در روستاها فراهم کند.

معاون فرماندار اهر حمایت از روستائیان و ایجاد درآمد پایدار را از عوامل مؤثر جلوگیری از مهاجرت اهالی روستاها به شهرها عنوان کرد، اظهار داشت: اگر بتوانیم با احداث نواحی صنعتی در روستاها و ایجاد صنایع کوچک و بزرگ برای جوانان روستایی اشتغال ایجاد کنیم قطعاً دیگر تمایلی به مهاجرت به شهرها را نخواهند داشت و این امر جزو سیاست‌های برنامه ششم توسعه کشور به شمار می‌رود.

احداث نواحی صنعتی روستاها و دهستان‌ها ضروری است

بخشدار بخش مرکزی اهر نیز در این جلسه گفت: عمران و آبادانی، اقتصادی و اجتماعی از شاخص‌های توسعه مناطق روستایی است که خوشبختانه در برخی روستاها از عمران و آبادانی حداقل ۹۰ درصد پیشرفت کرده‌ایم.

احمد نیک‌نفس اظهار داشت: عمران و آبادانی، اقتصادی و اجتماعی از شاخص‌های توسعه مناطق روستایی است که خوشبختانه در برخی روستاها از عمران و آبادانی حداقل ۹۰ درصد پیشرفت کرده‌ایم.

بخشدار بخش مرکزی شهرستان اهر با اشاره به اینکه در مسائل اقتصاد و اجتماعی روستاهای این شهرستان مورد غفلت قرار گرفته‌اند، افزود: برای توسعه مناطق روستایی می‌توان با صنعت گردشگری و اقتصادی وارد عرصه شد که یکی از راه‌های توسعه مناطق روستایی احداث نواحی صنعتی است.

وی وجود اراضی ملی و سنددار، داشتن راه دسترسی مناسب جهت تردد وسایل نقلیه، توپوگرافی و فاصله مناسب از روستا، واگذاری انشعاب آب، برق و گاز، فاصله مناسب از مناطق حفاظت‌شده زیست‌محیطی و آثار ملی، روستاهای دارای سابقه تولیدی و دارای خانوار و جمعیت مناسب از جمله شاخص‌هایی است که برای احداث نواحی صنعتی در مناطق روستایی ذکر کرد.

نیک‌نفس بابیان اینکه شهرستان اهر شش دهستان دارد که می‌توان با شاخص‌های فوق‌الذکر برای احداث نواحی صنعتی در روستاها یا دهستان‌ها پیش‌بینی کرد، گفت: به‌طور مثال در دهستانی زمین مناسبی جهت واگذاری به احداث ناحیه صنعتی وجود دارد آیا با وجود این زمین سایر خدمات زیربنایی نیز وجود دارد؟ که باید دستگاه‌های ذی‌ربط در این خصوص اظهارنظر کنند