ایده‌های خلاقانه روستائیان در راستای تبریز ۲۰۱۸ در اولویت است

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اهر گفت: طرح‌ها و ایده‌های خلاقانه‌ای که از سوی روستائیان، دهیاران و شوراهای اسلامی روستایی مطرح می‌شود در راستای تبریز ۲۰۱۸ در اولویت است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منطقه آرازبار (ارسباران) به نقل از خبرنگار مهر، حسن باقرپور عصر امروز چهارشنبه در جلسه مشترک میراث فرهنگی، بخشداری و دهیاران با موضوع " تبریز ۲۰۱۸ " و روستاهای هدف گردشگری شهرستان اهر، اظهار کرد: رویداد " تبریز ۲۰۱۸ " صرفاً به خود تبریز محدود نمی‌شود بلکه استان آذربایجان شرقی در این رویداد مدنظر است و در این جهت پنج محور گردشگری در استان تعریف‌شده که منطقه ارسباران به مرکزیت شهرستان اهر دومین محور گردشگری تبریز ۲۰۱۸ بوده و این انتخاب نشان‌گر اهمیت ارسباران است.

وی افزود: اگر از ظرفیت‌های تبریز ۲۰۱۸ نتوانیم به‌خوبی استفاده کنیم شاید اگر دوباره تبریز به‌عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام انتخاب شود ۵۴ سال به طول می‌انجامد آن‌هم منوط به این‌که شهر دیگری از کشور داوطلب میزبانی از این رویداد بزرگ نباشد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان اهر ادامه داد: چنانچه اگر نتوانیم از ظرفیت این رویداد استفاده کنیم شاید به تهدید نیز منجر شود و منظور از تهدید این است که آن‌طور که شایسته است نتوانیم داشته‌هایمان را به گردشگران خارجی معرفی کنیم این در حالی است که هر گردشگری که به منطقه سفر می‌کند باید آنچه را داریم معرفی نماییم و قطعاً اگر مناطق گردشگری مورد پسند گردشگر باشد آن منطقه را به‌عنوان نماینده ایران در کشور خود معرفی خواهد کرد.

باقرپور بابیان این‌که کسی که از گردشگران خارجی در راستای رویداد تبریز ۲۰۱۸ میزبانی می‌کند نه‌تنها نماینده روستا، شهرستان و استان خواهد بود بلکه میزبان نماینده کشور تلقی می‌شود، گفت: فرهنگی که مردم آذربایجان دارند هیچ‌گاه اجازه بدرفتاری با میهمان را نمی‌دهد البته هم لازم است تا بهترین رفتار با گردشگران داشته باشیم.

وی ابراز داشت: طرح‌ها و ایده‌های خلاقانه‌ای که از سوی روستائیان، دهیاران و شوراهای اسلامی روستایی مطرح می‌شود در راستای تبریز ۲۰۱۸ در اولویت قرار می‌گیرند، پس بنا بر این از مدیران روستایی و روستائیان انتظار داریم تا طرح‌ها و ایده‌های خود را به بخشداری جهت طرح در ستاد شهرستانی رویداد " تبریز ۲۰۱۸ " تحویل دهند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان اهر با اشاره به اینکه در معرفی و تبلیغات نقاط گردشگری، تاریخی و فرهنگی ضعف‌هایی داریم، گفت: مناطق گردشگری و دینی بسیاری در شهرستان اهر داریم ولی متأسفانه آن‌طور که بایدوشاید آن‌ها به گردشگران و مسافران معرفی کنیم نکرده‌ایم.

باقرپور تصریح کرد: برخی نقاطی که ما در روستاهای می‌بینیم از نظر ما جذابیت چندانی ندارند اما همان جاذبه‌هایی که ما به آن‌ها بی‌اعتنایی می‌کنیم می‌تواند برای گردشگران ارزشمند و جذابیت داشته باشد، به‌طور مثال در استان فارس یک روستایی با خلاقیتی که به خرج داده روستای خود را به قطب گردشگری که ماه‌ها باید برای اقامت در آن انتظار کشید تبدیل کرده است، سهل نگیریم سنت‌ها، فرهنگ و زندگی ماست که گردشگر را جذب می‌کند.

وی با تأکید بر این‌که به دلیل وجود برخی اختلافات در روستاها، سرمایه‌گذاری حاضر به سرمایه‌گذاری در روستاها نخواهد شد، افزود: در جهت جذب سرمایه‌گذاران به روستاها لازم است تا نگاه‌هایمان را تغییر دهیم در حالی که به‌اندازه‌ای روستائیان می‌توانند در توسعه و رونق روستاها تأثیر داشته باشند کسی نمی‌تواند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان اهر از حمایت دولت از طرح‌های بوم گردی خبر داد، اظهار داشت: در بحث بوم گردی، خانه مسافر بیشتر مدنظر است و دولت در راستای حمایت از طرح‌های بوم گردی تسهیلات کم‌بهره پرداخت می‌کند در حالی که بانک‌ها تسهیلاتی کمتر از سود ۱۸ درصد نمی‌دهد ولی برای بوم گردی تسهیلاتی با بهره بانکی ۶ و یا ۷ درصد پرداخت می‌کند.

باقرپور با اشاره به اینکه کمترین امکانات هم می‌تواند در جذب گردشگر بیشترین کارآیی را از خود نشان دهد، گفت: در جذب گردشگر به مناطق روستایی حتماً هم نیاز نداریم که زیرساخت‌هایی با سرمایه میلیاردی ایجاد کنیم بلکه با طراحی ساده محیط و کمترین امکانات هم می‌توان گردشگر جذب کرد.

وی با ذکر اینکه ما در تمامی روستاها آثار تاریخی و فرهنگی داریم، افزود: جرائمی که در حوزه میراث فرهنگی من‌جمله حفاری غیرمجاز اتفاق می‌افتد جرائم سیاسی و امنیتی است در واقع با حفاری‌های غیرمجاز و سرقت آثار تاریخی اگر با دقت نگاه کنیم میراث و هویت یک کشور به سرقت می‌رود.

ریالی از اعتبارات " تبریز ۲۰۱۸ " به شهرستان‌ها و روستاها تخصیص نیافته است

همچنین عیسی اسدی، قائم مقام شهردار اهر نیز این در جلسه اظهار کرد: شهرداری اهر آماده تبلیغات و معرفی ظرفیت‌های گردشگری روستاها بوده و سعی داریم تا در صورت همکاری دهیاران و شوراهای روستایی، روستاهای اهر را در سایت گردشگری معرفی کنیم.

وی از آماده‌سازی استندهای تبلیغاتی جهت معرفی روستاهای گردشگرپذیر شهرستان اهر در محورهای گردشگری خبر داد، افزود: شهرستان اهر متشکل از شهر و روستاهاست و صرفاً اقدامات ما در راستای " تبریز ۲۰۱۸ " به شهر اهر منتهی نمی‌شود.

دبیر ستاد اجرایی " تبریز ۲۰۱۸ " در اهر ادامه داد: برخی اقدامات را شهرداری اهر در سطح شهر اهر اعم از مبلمان شهری و سامان‌دهی محیط شهری که جزو وظایف ذاتی شهرداری اهر است را انجام داده‌ایم البته از طرفی هم برخی مسائل در جهت گردشگر پذیری نیازمند آموزش همگانی هستیم.

اسدی بابیان این‌که ریالی از اعتبارات " تبریز ۲۰۱۸ " به شهرستان‌ها و روستاها تخصیص نیافته است، گفت: واقعیت این است که اعتباراتی در زمینه اجرای برنامه‌های " تبریز ۲۰۱۸ " دریافت نکرده‌ایم ولی برای این‌که شاهد تحرکات و پیشرفت‌هایی باشیم باید از ظرفیت بخش خصوصی بهره‌مند شده و از آن‌ها حمایت کنیم.

وی با عنوان اینکه صنعت گردشگری یک صنعت پاک و درآمدزاست اضافه کرد: ایجاد زیرساخت‌ها صرفاً نباید به زمان " رویداد تبریز ۲۰۱۸ " منتهی شود بلکه مجوزهایی که در این خصوص صادر شده یا خواهد شد قطعاً تا به نتیجه برسند زمان‌بر خواهد بود ولی می‌توان از ظرفیت‌های تبریز ۲۰۱۸ برای تقویت و ایجاد زیرساخت‌های گردشگری استفاده کرد.

قائم‌مقام شهردار اهر با تأکید بر اینکه در بحث جذب گردشگر و گردشگر پذیری باید نگاه‌هایمان را تغییر دهیم، تصریح کرد: تا زمانی که نگرش‌ها به گردشگر و گردشگری محدود باشد نمی‌توانیم ادعا کنیم که فلان و بهمان کار کرده‌ایم و موفق شده‌ایم این‌طور نیست بلکه نگاه‌های محدود و تنگ‌نظری‌ها جزء این‌که مانع از اقامت و بازدید از آثار تاریخی و فرهنگی اهر می‌شود نتیجه‌ای ندارد.

اسدی همچنین از تعیین محورهای گردشگری در راستای " تبریز ۲۰۱۸ " در شهر اهر خبر داد، گفت: ایجاد زیرساخت‌ها و بسترهای لازم برای جذب گردشگر یک‌طرف قضیه است و طرف دیگری که بسیار مهم به نظر می‌رسد چگونگی رفتار و میزبانی از گردشگران است، نباید کاری کنیم که گردشگران از سفر به شهرستان اهر پشیمان شوند در حالی که اهر شهری فرهنگی و تاریخی است و با فرهنگ‌سازی می‌توانیم فرهنگ غنی و اخلاق‌مداری‌مان را به گردشگران انتقال دهیم.

دبیر ستاد اجرایی " تبریز ۲۰۱۸ " در اهر در پایان با اشاره به اینکه نمایشگاه‌های فصلی و دائمی در ورودی‌های شهر اهر برپا می‌شود، یادآور شد: ما ضمن این‌که تفاوتی بین شهر و روستا قائل نیستیم از روستاییان هم می‌خواهیم کسانی که صنایع‌دستی فعالیت دارند خود را برای حضور در این نمایشگاه‌ها آماده کنند و این هدف در راستای حمایت از فعالان حوزه صنایع‌دستی است.