ارائه شرح وظایف دبیرخانه توسعه گردشگری جاده ابریشم به هیات دولت

نوشته شده توسط اميد محمدي. Posted in اخبار تابستان 1396

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شورای عالی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری در پی مصوبه مورخ 16/3/96مبنی بر تشکیل دبیرخانه دایمی توسعه گردشگری راه ابریشم به زودی ساختار، شرح وظایف و اهداف این دبیرخانه تهیه و جهت تصویب به دولت ارایه می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منطقه ارسباران (آرازبار) به نقل از ایرنا از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نشست کارگروه تخصصی جاده ابریشم که صبح امروز به ریاست مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری و با حضور رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مدیرعامل صندوق احیا اماکن تاریخی و فرهنگی و نمایندگان معاونت های تخصصی سازمان برگزار گردید، رحمانی موحد از ارایه پیش نویس ساختار، وظایف و اهداف دبیرخانه دایمی توسعه گردشگری راه ابریشم به هیات دولت خبر داد.
معاون گردشگری کشور با اشاره به تصویب تشکیل دبیرخانه دایمی توسعه گردشگری راه ابریشم در سومین جلسه شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با حضور اسحاق جهانگیری ، معاون اول رییس جمهوری، گفت: مقرر شد در راستای برنامه ریزی لازم و هماهنگی میان دستگاه های اجرایی مرتبط و با هدف بهره گیری مناسب از فرصت تاریخی احیای راه ابریشم، دبیرخانه دایمی تشکیل و در جهت توسعه گردشگری کشور اقدام نماید.
رحمانی موحد با توجه به ابعاد ملی و بین المللی گردشگری جاده ابریشم، گفت: این برنامه در بعد ملی از حیث اشتغال زایی و افزایش درآمد، توسعه اجتماعی و اقتصادی جوامع محلی و شهرهای مسیرهای راه ابریشم، حفظ و نگهداشت آثار تاریخی و فرهنگی، حفظ و احیاء آیین ها و سنن فرهنگی و...، رونق گردشگری، توسعه صنایع دستی و سوغات، گفتگو و تبادل فرهنگ ها و.. اهمیت دارد.
وی ادامه داد: همچنین از حیث بین المللی در تعامل فعال با 33کشور عضو راه ابریشم، برنامه سازمان جهانی جهانگردی، افزایش گردشگران ورودی، تسهیل سفر، ترویج و بازاریابی جهانی، بهره مندی از برند گردشگری راه ابریشم، ایفای نقش و استیفای سهم جمهوری اسلامی از برند گردشگری راه ابریشم، توسعه همکاری های بین المللی در قالب گردشگری راه ابریشم و.. حائز اهمیت است.
معاون گردشگری کشور با اشاره به ترکیب دبیرخانه دایمی راه ابریشم افزود: دبیرخانه با مسوولیت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و با عضویت وزارتخانه های کشور؛ امورخارجه؛ راه و شهرسازی؛ فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ علوم تحقیقات و فناوری؛و سازمان های برنامه و بودجه؛ صداو سیما؛ حفاظت محیط زیست؛ و فرهنگ و ارتباطات اسلامی تشکیل می شود.
رحمانی موحد یادآور شد: هدف اصلی دبیرخانه دائمی توسعه گردشگری راه ابریشم، ایجاد همسویی رویکرد دستگاه های اجرایی و برنامه های توسعه در حوزه گردشگری به سوی راه ابریشم به شمار می آید؛ همچنین زمینه سازی برای جذب سرمایه خارجی جهت توسعه صنعت گردشگری، تسهیل امور برای ورود گردشگران خارجی، بستر سازی گفتگوهای میان فرهنگی و همکاری های دو جانبه و چند جانبه بین المللی نیز بخش دیگری از اهداف تعیین شده شناخته می شود.
رحمانی موحد در خصوص کارکرد دبیرخانه دایمی گفت: نقش اصلی دبیرخانه برنامه ریزی، هماهنگی، پیگیری سیاست های دولت در گردشگری راه ابریشم، پیگیری مصوبات و پیگیری انجام تکالیف دستگاه های اجرایی در چارچوب مصوبات است.
براساس مصوبه شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاونت میراث فرهنگی سازمان نیز موظف است ظرف مدت شش ماه مطالعات مسیرهای راه ابریشم و شهرهای مرتبط را انجام و به دبیرخانه دائمی ارائه نماید.