رابطه بین گردشگری و میراث فرهنگی مشخص شود

نوشته شده توسط اميد محمدي. Posted in اخبار تابستان 1396

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کارشناسان در نخستین نشست کارگروه میراث فرهنگی، بر مشخص شدن رابطه بین گردشگری و میراث فرهنگی و نیز شناخت درست چالش های متاثر از آن تاکید کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منطقه ارسباران (آرازبار) به نقل از گروه فرهنگی ایرنا از معاونت میراث فرهنگی، پیش نویس سیاست های سند جامع گردشگری قرار است در ماه های آتی در صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب برسد تا به عنوان یک سند بالادستی هماهنگی بین دستگاه های مرتبط با حوزه گردشگری و سیاست های کلی حوزه گردشگری ابلاغ شود.
از همین رو، جلسات کارگروه های مرتبط با تهیه سند به صورت فشرده در دستگاه های مختلف در حال انجام است و معاونت میراث فرهنگی کشور، وظیفه تشکیل کارگروه میراث فرهنگی را بر عهده داشته و اولین جلسه آن را چهارشنبه هفته گذشته برگزار کرد.
معاون میراث فرهنگی کشور در این جلسه، گردشگری را از زوایای مختلفی مورد توجه قرار داد و گفت: با اینکه گردشگری یک فرصت محسوب می شود اما باید توجه داشت که در رابطه با میراث فرهنگی کمترین مداخله و تهدیدات را داشته باشد.
محمد حسن طالبیان افزود: اینکه از چه راهبردهایی می توان استفاده کرد تا با رعایت اصالت، حفظ سنت ها و جنبه های مختلف میراث ملموس و ناملموس به آگاهی بخشی و توانمند سازی جوامع محلی دست پیدا کنیم موضوعی است که باید در سند گردشگری لحاظ و گنجانده شود.
آنطور که معاون میراث فرهنگی کشور گفت: سازمان میراث فرهنگی باید در خصوص میراث فرهنگی به یک تعریف جامع، مانع و همه شمول برسد تا از آسیب های احتمالی گردشگری در حوزه میراث فرهنگی بکاهد.
طالبیان اما با طرح این پرسش که گردشگری در حوزه میراث فرهنگی هدف محسوب می شود یا وسیله ادامه داد: در این سند باید نسبت بین میراث فرهنگی و گردشگری مشخص شود. به طوری که اگر این نسبت به گونه ای تبیین شود که گردشگری در خدمت میراث فرهنگی باشد هیچ مانعی ایجاد نمی کند.
وی افزود: کارگروه ها زمانی می توانند در پیش نویس سند گردشگری رویکرد مثبت داشته باشند که چالش ها به درستی شناخته شود. در این سند نیز لازم است رابطه میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان مهمترین چالش میان بخشی در این دو حوزه مشخص شود.
در این جلسه همچنین صاحبنظران حوزه میراث فرهنگی نیز چندین نکته را مطرح کردند. به گفته مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی، لازم است که در سند گردشگری تعریف تازه ای از میراث فرهنگی صورت بگیرد چراکه از نخستین تعاریفی که در زمینه میراث فرهنگی ارائه شده ابعاد جدیدی به این حوزه اضافه شده است.
به گفته فرهاد نظری، درحال حاضر میراث فرهنگی ناملموس بخش مهمی از میراث فرهنگی است و از کنوانسیون 1972 به بعد نیز میراث طبیعی به مواریث فرهنگی کشور اضافه شده است. پس لازم است که هم اکنون تعریف جامع و مانعی از میراث فرهنگی ارائه شود تا از این طریق بدانیم که چه رویکردی برای حفاظت لازم است.
پژوهشگر حوزه میراث فرهنگی اما در بخش دیگری از این جلسه، گردشگری را یکی از بحران های عظیم حوزه میراث فرهنگی ناملموس دانست که یکسان سازی و سفارشی شدن آیین ها را به دنبال داشته است. از همین رو، لازم است با هجوم گردشگری، سنت ها و آیین ها حفظ شود و فضای کشور دید بازتری نسبت به گردشگری پیدا کنند.
به گفته مرتضی رضوانفر، ریشه گردشگری میراث فرهنگی است و در غیر اینصورت گردشگری قطعا پایدار نخواهد بود.