دستگاه های جدید ضد تگرگ در منطقه آزاد ارس نصب می شود

نوشته شده توسط اميد محمدي. Posted in اخبار بهار 1396

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در سه سال اخیر 14 دستگاه ضد تگرگ با اعتبار پنج میلیارد و 600 میلیون ریال در باغ های دشت گردیان نصب شده است، خاطرنشان کرد: برای نصب دستگاه های جدید، مبلغ سه میلیارد و 488 میلیون ریال هزینه شده است.مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس از نصب هشت دستگاه ضد تگرگ جدید در هفته پیش رو خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منطقه ارسباران (آرازبار) به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، محسن خادم عرب باغی گفت: این تعداد دستگاه ضد تگرگ، مساحت 800 هکتار از اراضی دشت گلفرج را پوشش خواهد داد.

وی با بیان اینکه در سه سال اخیر 14 دستگاه ضد تگرگ با اعتبار پنج میلیارد و 600 میلیون ریال در باغ های دشت گردیان نصب شده است، خاطرنشان کرد: برای نصب دستگاه های جدید، مبلغ سه میلیارد و 488 میلیون ریال هزینه شده است.
عرب باغی افزود: توسعه فعالیت های کشاورزی جزو استراتژی های برتر سازمان منطقه آزاد ارس می باشد و در این راستا 50 درصد از هزینه خرید و نصب دستگاه های ضد تگرگ توسط این سازمان تامین شده و مابقی توسط شرکت تعاونی تولیدی روستائی شاهمار مزرعه ارس و شرکت تعاونی تولیدی کشاورزی مهر یک شهرستان جلفا هزینه شده است.
شایان ذکر است، سامانه ضد بارش تگرگ با استفاده از گاز مایع، بر اثر شلیک‌های پی در پی و با ایجاد ارتعاش های صوتی و حرارتی، سلول‌های هسته مرکزی مولکول تگرگ را در داخل ابر تگرگ زا شکسته و به باران تبدیل کرده و این امکان را به وجود می‌آورد که قبل از بارش تگرگ و با پیش‌بینی وضع هوا و مشاهده عینی ابرها، با تبدیل تگرگ به باران، از خسارت های احتمالی پیشگیری شود.