توجه ویژه به مسیر گردشگری شرق ارس و توسعه زیرساخت های اقامتی گردشگری منطقه

نوشته شده توسط اميد محمدي. Posted in اخبار بهار 1396

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ارس، توجه ویژه به مسیر گردشگری شرق ارس و توسعه زیرساخت های اقامتی گردشگری منطقه را از جمله رویکردهای منطقه آزاد ارس در حوزه گردشگری در سال جاری عنوان کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منطقه ارسباران (آرازبار) به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، یوسف داداش زاده گفت: توسعه مسیر گردشگری شرق ارس با محوریت توجه به روستاگردی و توسعه اکوتوریسم از جمله اهداف این سازمان در سالجاری است.

وی تاکید کرد: همکاری دوجانبه با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در خصوص ساماندهی و تجهیز محور گردشگری شمال استان و همکاری تنگاتنگ با پایگاه میراث جهانی کلیساهای تاریخی ایران به عنوان نهمین اثر جمهوری اسلامی ایران در فهرست جهانی یونسکو، باعث می شود رویکرد و استراتژی گردشگری در منطقه آزاد ارس بیشتر از سال های گذشته مدنظر این مجموعه باشد.
داداش زاده در مورد سایر اولویت های سازمان منطقه آزاد ارس نیز اظهار کرد: واگذاری هتل نیمه کاره ارس به بخش خصوصی باعث شده است صنعت هتلداری در منطقه با چرخش مناسب به سمت تکمیل و بهره برداری از تاسیسات اقامتی نیمه کاره مواجه شود.
وی افزود: با پیشرفت فیزیکی مناسب در سال 96 شاهد بهره برداری از یک هتل چهارستاره با 64 اتاق و یک هتل 3 ستاره با 40 اتاق خواهیم بود.
داداش زاده در ادامه گفت: در راستای تشویق سرمایه گذاران داخلی و خارجی جهت ایجاد زیرساخت های اقامتی و پذیرایی با تهیه و تصویب تسهیلات تشویقی در بخش عوارض و قیمت زمین 2 پروژه اقامتی و 2 پروژه پذیرایی به بخش خصوص واگذار شده که در مرحله تهیه نقشه و اخذ پروانه ساخت هستند.
معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ارس تصریح کرد: در کنار تهیه بسته های حمایتی در بخش گردشگری، تلاش برای جذب سرمایه گذار برای ایجاد مراکز تفریحی مدرن و شهربازی از دیگر اولویت های این حوزه در سال 1396 است.
داداش زاده در زمینه اقدامات منطقه آزاد ارس در زمینه گردشگری در سال 95 نیز خاطرنشان کرد: حاصل اقدامات سازمان منطقه آزاد ارس در بخش گردشگری و میراث فرهنگی در سال 95 تلاش در جهت تداوم حفظ، مرمت و بهره برداری از ابنیه های تاریخی مستقر در ضلع غربی محدوده منطقه آزاد ارس برای توسعه گردشگری داخلی و خارجی بود.
وی ادامه داد: در این راستا مرمت کاروانسرای خواجه نظر، کلیسای چوپان، کلیسای سنت استپانوس، حمام تاریخی جلفا و کاروانسرای منسوب به عباسی از پروژه های مطرح این بخش بوده است.
داداش زاده عنوان کرد: در کنار برنامه ریزی برای سازماندهی تردد تورهای داخلی و خارجی، ایجاد سرویس های بهداشتی، کمپ های اقامت موقت و بهسازی جاده دسترسی به سایت جهانی کلیسای سنت استپانوس از مهمترین اقدامات این حوزه در ضلع غربی محور گردشگری شمال استان آذربایجان شرقی بوده است.
وی تاکید کرد: حمایت از برنامه های سفر گسترده و توسعه زیرساخت های مورد نیاز این منطقه در کنار اشتغال مولد و توسعه جوامع میزبان و محلی، آغاز راهی است که سازمان منطقه آزاد ارس را به قله های بلند شکوفایی گردشگری مناطق آزاد ایران رهنمون خواهد ساخت.
داداش زاده در پایان گفت: گردشگری در ارزآوری و سود ناخالص ملّی از جایگاه ویژه ای برخوردار است و باتوجه به سرمایه های عظیمی که مناطق آزاد بخصوص منطقه آزاد ارس در گردشگری دارد می تواند جایگزین مناسبی برای صنعت نفت بوده و گردشگری به صنعت برتر در کنار سایر صنایع در ارزآوری تبدیل شود.