برنامه عملیاتی جمعیت هلال احمروفدراسیون صلیب سرخ برای زلزله زدگان

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نشست جمعیت هلال احمر با سفیران و نمایندگان کشورها برای ارائه عملکرد جمعیت و برنامه عملیاتی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منطقه آرازبار (ارسباران) به نقل از خبرنگار مهر، نشست رئیس جمعیت هلال احمر ایران با سفیران و نمایندگان کشورهای پاکستان، ژاپن، نروژ، کره جنوبی، کروواسی، سوئیس، ایتالیا، استرالیا، روسیه، تایلند، هلند، چک، فرانسه، آلمان، هند، ترکیه برای ارائه گزارشی از عملکرد این جمعیت در زلزله اخیر کرمانشاه و ارائه برنامه عملیاتی جمعیت هلال احمر برگزار شد.

دکتر علی اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر ایران دراین نشست گفت: جمعیت هلال احمر براساس اصول بین‌المللی جمعیت صلیب سرخ برای آلام بشری، کمک به انسانها بدون هیچ تبعیضی تلاش می کند.

وی افزود: جمعیت هلال احمر با بیش از ۹۰ سال سابقه از جمعیت های فعال به شمار می آید که در بحران های بین‌المللی برای کمک، حتی در پرخطرترین نقاط دنیا حضور به هم می رساند. این جمعیت بیش از دو میلیون داوطلب دارد که در سراسر دنیا به هنگام حوادث و بلایای طبیعی به کمک همنوعان خود شتافته اند.

پیوندی اظهار داشت: زلزله یک بلای زودگذر نیست و ما همچنان درگیر تبعات زلزله ورزقان و بم که ۱۵ سال پیش رخ داد هستیم. جمعیت هلال احمر ایران همواره تلاش کرده در بلایای طبیعی که در سراسر دنیا و منطقه اتفاق می افتد، به کمک همنوعان خود بشتابد.

رئیس جمعیت هلال احمر ایران تصریح کرد: ۲۱ آبان ماه سال جاری زلزله مهیبی در استان کرمانشاه رخ داد که ۷ شهر و ۱۹۵۰ روستا را تحت تأثیر خود قرار داد. در این زلزله ۶۲۰ نفر جان خود را از دست دادند و بیش از ۹ هزار نفر نیز مصدوم شدند. بیش از ۳۲ هزار نفر نیز خانه های خود را از دست دادند.

وی گفت: جمعیت هلال احمر با امداد، نجات، توزیع اقلام اضطراری به کمک مردم کرمانشاه آمده و همچنان کمک های خود را در این منطقه ادامه می دهد.

رئیس جمعیت هلال احمر ایران خاطرنشان کرد: از دولت های دوست و نوع دوست تایلند، پاکستان، ترکمنستان و آژانس های سازمان ملل که کمک های خود را به ایران رساندند تشکر می کنم.

در ادامه این نشست منصوره باقری مدیر کل برنامه های بشر دوستانه و عملیات بین‌المللی جمعیت هلال احمر اظهار داشت: زمین لرزه ای که در آبان ماه در کرمانشاه اتفاق افتاد، بیش از ۹ هزار مصدوم بر جای گذاشت و اکنون بیش از ۳۲ هزار نفر نیز بی خانمان شده اند.

وی افزود: در ساعات اولیه این زلزله جمعیت هلال احمر برای کارشناسی، امداد و اسکان اضطراری در منطقه حاضر شد و بسته های غذایی ۷۲ ساعته بین مردم آسیب داده شده توزیع شد. تاکنون دوبار این بسته های غذایی و بهداشتی در میان مردم زلزله زده توزیع شده است.

باقری تصریح کرد: در روزهای اولیه بیمارستان صحرایی در سرپل ذهاب ایجاد شد و با هماهنگی وزارت بهداشت شروع به کار کرد. این بیمارستان شامل بخش بستری، درمانگاهی و جراحی سرپایی بود. حمایت های روانی- اجتماعی و مشاوره ای تغذیه نیز انجام شده است. ۳۱ هزار و ۱۴ نفر از خدمات این بیمارستان بهره مند شده اند.

مدیرکل برنامه های بشر دوستانه و عملیات بین‌المللی جمعیت هلال احمر تأکید کرد: در استان کرمان نیز در منطقه هجرک زلزله ای با بزرگی ۶.۱ ریشتر رخ داد که ۴۵ تیم عملیاتی به آنجا اعزام شدند و در همان روزها بود که در کوهبنان نیز زلزله ای رخ داد که بیش از ۱۰ هزار نفر از اهالی آنجا را تحت تأثیر قرار داد.

وی در خصوص برنامه عملیاتی مشترک بین جمعیت هلال احمر ایران و فدراسیون بین‌المللی جمعیت های صلیب سرخ تصریح کرد: کل بودجه این برنامه بیش از ۲۳ میلیون فرانک سوئیس است که برای پوشش ۲۰۰ هزار نفر در نظر گرفته شده است و در این برنامه ایجاد سرپناه و ملزومات بهداشتی و تقویت و آماده سازی هلال احمر از اولویت های این برنامه است.

باقری ادامه داد: دوره های آموزشی جمعیت هلال احمر را برای ۸ شهر در نظر گرفته ایم.

در ادامه این نشست، داوود پورخانعلی نماینده صلیب سرخ در تهران گفت: فدراسیون صلیب سرخ از سال ۱۹۹۱ در ایران حضور داشته و همچنان به فعالیت های خود ادامه می دهد. براساس اصول و قوانین وظیفه ما این بوده که به جمعیت هلال احمر ایران کمک کنیم.

پورخانعلی گفت: چند روز بعد از زلزله کرمانشاه، رئیس فدراسیون صلیب سرخ به ایران آمده و از مناطق زلزله زده دیدن کرد.

وی در خصوص این برنامه عملیاتی تأکید کرد: تأمین آب آشامیدنی و تأمین بهداشت از اولویت های این برنامه بوده که تا یک سال نیز ادامه پیدا خواهد کرد. کل بودجه این برنامه ۲۳ میلیون فرانک سوئیس است.

نماینده صلیب سرخ در تهران گفت: اگرچه تا این لحظه نتوانسته ایم آن طور که می خواهیم، کمک ها را تأمین کنیم اما کمک هایی را از طرف جمعیت های کشورهای مختلف دریافت کرده ایم. جلسات ما برای ارائه این برنامه عملیاتی همچنان ادامه دارد.

پورخانعلی خاطرنشان کرد: ما مشکلات تحریم های بین‌المللی نیز داریم که با توجه به استانداردهای سازمان ملل کاملاً غیرمنطقی است. به عنوان مثال فردی در شبکه فیسبوک بیش از ۲۰۰ هزار دلار کمک برای مردم زلزله زده جمع آوری کرد اما دولت آمریکا این مبلغ را بلوکه کرد و یا ایرانیان خارج از کشور به دلیل این تحریم ها نمی توانند کمک های خود را به دست ایرانیان برسانند. جمعیت هلال احمر، فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و سازمان ملل به دنبال راه حلی است که بتواند کمک های نقدی مردم را در سراسر جهان به دست مردم ایران برساند.

وی افزود: برنامه عملیاتی مشترک بین جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون بین‌المللی جمعیت های صلیب سرخ برای پاسخگویی بلندمدت به نیازهای آسیب دیدگان به ویژه در زمینه اسکان، بهداشت، تأمین معیشت و افزایش توانمندی ها و ظرفیت ها تهیه و تدوین شده است.